

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Kg |
| Grade | Cosmetic Grade |
| Physical Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Application | Pharmaceutical, Cosmetics |
| Assay | 99% |
| Moisture Content | <1% |
| Colour | White |
| CAS No. | 557-05-1 |
| Packaging Type | PP Bag |
| Compliance | BP |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Kg |
| Grade | Cosmetic Grade |
| Physical Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Application | Pharma, Cosmetic |
| Assay | 99% |
| Moisture Content | <1% |
| Colour | White |
| Compliance | IP |
| Brand | Gangotri |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Kg |
| Grade | Cosmetic Grade |
| Physical Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Application | Pharma, Cosmetics |
| Assay | 99% |
| Moisture Content | <1% |
| Colour | White |
| Compliance | USP |
| Brand | Gangotri |