

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 250 Kg |
| Grade | Cosmetic Grade |
| Application | Pharmaceutical, Cosmetics |
| Purity | ≥99 % |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Color | White |
| Country Of Origin | India |
| Packaging Type | PP Woven Bag |
| Chemical Formula | ZnO |
| Molecular Weight | 81.38 g/mol |
Zinc Oxide BP (British Pharmacopoeia Grade ZnO) is a high-purity pharmaceutical-grade zinc oxide that complies with standards set by the British Pharmacopoeia. It is widely used in medicinal, cosmetic, and dermatological formulations.

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 250 Kg |
| Grade | Pharma Grade |
| Application | Cosmetics, Pharmaceutical |
| Purity | ≥99 % |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Color | White |
| Country Of Origin | India |
| Packaging Type | PP Woven Bag |
| Chemical Formula | ZnO |
| Molecular Weight | 81.38 g/mol |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Kg |
| Strength | 5% |
| Pack Size | 25 Kg |
| Grade | IP |
| Form | Powder |
| Usage | Cosmetic, Pharma |
| Type of Packaging | PP Bag |
| Chemical Formula | ZnO |
| Molecular Weight | 81.38 g/mol |
| Color | White |
| Brand. | Gangotri |