

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Kg |
| Grade | Pharma Grade |
| Application | PHARMACEUTICAL, Nutraceutical |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Powder |
| Assay | >=98% |
| Mesh Size | 60 Mesh |
| Shelf Life | 3 Years |
| Brand | Gangotri |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Kg |
| Application | Nutraceutical, PHARMACEUTICAL |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Powder |
| Assay | >=98% |
| Mesh Size | 60 Mesh |
| Shelf Life | 3 Years |
| Brand | Gangotri |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Kg |
| Grade | Pharma Grade |
| Application | Nutraceutical, PHARMACEUTICAL |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Powder |
| Assay | >=98% |
| Mesh Size | 60 Mesh |
| Shelf Life | 3 Years |
| Brand | Gangotri |
Dicalcium Phosphate Anhydrous IP (also known as DCP Anhydrous IP) is a widely used pharmaceutical-grade calcium phosphate that complies with the standards of the Indian Pharmacopoeia (IP).

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Kg |
| Grade | EP |
| Application | Nutraceutical |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Form | Powder |
| Assay | >=98% |
| Mesh Size | 60 Mesh |
| Loss on Drying | <=2% |
| Shelf Life | 3 Years |
| Brand | Gangotri |