

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Kg |
| Grade | Pharma And Food Grade |
| Purity | 99.9% |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Powder |
| Calcium Content | 21% |
| Shelf Life | 24 months |
| Appearance | White powder |
| Type Of Packaging | PP Bag |
| Chemical Formula | Ca₃(C₆H₅O₇)₂ |
| Brand | Gangotri |
Calcium Citrate BP (British Pharmacopoeia Grade) is a high-purity calcium salt that complies with standards set by the British Pharmacopoeia. It is widely used in pharmaceutical and nutraceutical formulations, especially in markets aligned with UK and international pharma standards.

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Kg |
| Grade | Pharma And Food Grade |
| Purity | 99.9% |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Powder |
| Calcium Content | 21% |
| Shelf Life | 24 months |
| Grade Standard | USP |
| Appearance | White powder |
| Type Of Packaging | PP Bag |
| Chemical Formula | Ca₃(C₆H₅O₇)₂ |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Kg |
| Grade | Pharma And Food Grade |
| Purity | 99.9% |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Powder |
| Calcium Content | 21% |
| Shelf Life | 24 months |
| Grade Standard | IP |
| Appearance | White powder |
| Type Of Packaging | PP Bag |
| Chemical Formula | Ca₃(C₆H₅O₇)₂ |